MČR žáků Albrechtice

23. 2. 2016

Několik umístění v nejlepší desítce a problémy s počasím provázely MČR žáků v Albrechticích

Po delší době se žákovské mistrovství vrátilo do tradiční destinace – Albrechtic v Jizerských horách. V plánu byly všechny disciplíny v tomto pořadí: slalom, vyřazovací závod, obří slalom a super-G. Před Albrechticemi jsme kvalitně potrénovali ve Špindlu. Na dva tréninky se k nám přidaly reprezentantky ČR Pavla Klicnarová a Andrea Zemanová, a tak měli naši závodníci od koho okoukávat jak jezdit. Holky (Sofa, Klárka a Gapi) ladily minulý víkend formu na Ještědu.

Hned při příjezdu nás čekalo překvapení. Kvůli nepříznivé předpovědi byl na sobotu přesunut obří slalom. Závod se jel na stejné sjezdovce jako dospělé závody před měsícem, zkrácený pouze o pár metrů rovinaté části trati. Pro žáky se jednalo o téměř minutový výkon, podobně dlouhý jako trénink na Hromovce.

sobotu ráno začaly starší žákyně. Počasí bylo slušné a trať výborná. Naše tři zástupkyně Gapi, Kačka a Domča startovaly s čísly 5, 13 a 30. První kolo vyšlo výborně. Gapi druhá se ztrátou 3 desetiny na první Zíkovou a náskokem desetinu před třetí Vanickou a další vteřinu na čtvrtou závodnici. Kačka byla jedenáctá se ztrátou 8 desetin na 5. místo. Domča jela velmi opatrně a po prvním kole jí patřilo 32. místo. Do druhého kola holky nastupovaly s ambicemi na posun pořadím. Čtvrtá startovala Kačka a po dojezdu do cíle držela nejrychlejší čas. Útok se vydařil a pro Kačku znamenal výborné šesté místo celkově. Jako čtrnáctá vyjela Gapi, vrchní část vypadala rychle. Nastal čas čekání na hlášení o čase. Bohužel se ozvalo: „Číslo 5, Gašparíková Klára, nedokončila druhé kolo.“ Smutek. Poté přišla zpráva, že to vypadá na problém s kolenem a že vyrazila Horská Služba. Radim se vydal na záchrannou akci. Naštěstí se ukázalo, že Horská Služba jela kvůli jiné závodnici, která v cíli na chvilku omdlela. Gapi koleno, ale bohužel opravdu bylo důvodem výpadku. Opět stejný problém jako obvykle, bohužel opět v nejhorší chvíli, na MČR.  Domča ve druhém kole zabojovala a posunula se na 27. místo. Bohužel stále za svými možnostmi.

Mladší žáci jezdí pouze jedno kolo. Naděje jsme vkládali hlavně do chlapců, ale tajně jsme doufali, že i dámy překvapí. Dámy jely jako první a vyhrála hostující závodnice SA Bára Nováková. Naše holky bohužel nezajely moc dobře, Klárka 37. a Sofa 41. Chlapci zajeli o mnoho lépe, i když stále to není úplně ono. Matouš skončil 8. a Black 17., šestý v ročníku.

Sobotní schůze před slalomem se nesla ve znamení ladění předpovědi počasí na smartfounech. Trenérská porada vypadala jak každodenní cíl puberťáka, hledání wi-fi a lepšího datového připojení. Bohužel všem se objevilo to samé – modré sloupky deště. Sobotní večer a noc má sněžit, od rána pršet. Vypadalo to na krásnou neděli.

Neděle a tuna salmiaku. Po nočním sněžení a 10cm přídělu nového sněhu jsme se probudili do lijáku, předpověď se do puntíku vyplnila. Kopec se rojil dvojníky Batmana, všichni v černých pláštěnkách, na první pohled nerozpoznatelní. První opět jely starší žákyně, tentokrát jsme měli pouze dvojnásobné zastoupení. Gapi bohužel nemohla nastoupit na start. Závodníkům, nejen našim, se i přes povzbuzování, že aspoň se bude dobře chytat salmiak, do závodu moc nechtělo. Už při prohlídce všichni obdivovali startovní boudu zcela napěchovanou pytli s nápisem NH4CL – chlorid amonný, známý také jako salmiak.

Kačka s Domčou do prvního kola nenastoupily moc dobře. Kačka nepředvedla dobrou jízdu a byla dvacátá se ztrátou pěti vteřin. Domča vymyslela nový systém soustředění – počítá brány, v prvním kole slalomu jich napočítala 38. Bohužel ve zprávě technického delegáta je pro první kolo zapsáno 54 bran. Jednoduchá rovnice 38<54=DNF. Ve druhém kole nás zastupovala jenom Kačka a rozjela se mnohem lépe než v prvním kole, ztráta dvě vteřiny na nejlepší a posun na jedenácté místo.

Mladší žáci a žákyně opět startovali odpoledne. Pršelo pořád stejně. Start byl oproti starším žákům o 8 bran snížen. Holky startovaly s čísly 35 (Sofa) a 49 (Klárka). Obě naše závodnice zajely kousek za první třicítku. Musíme dodat, že tato kategorie má zdaleka nejvyšší konkurenci – 71 startujících!!! V druhém kole se Sofa rozhodla nejet na jistotu a pořádně to rozjela, ale nezvládla svou jízdu v podobném místě jako Dominika a vypadla. Klárka jela o něco lépe než první kolo a skončila 29.

Kluky jsme s Radimem tajně tipovali do TOP 10. Matouš s číslem 11 vše vyřešil v šesté bráně, když mu boule zkřížila lyže a on se poroučel k zemi. Jízdu ještě dokončil se sedmivteřinovou ztrátou, ale při šlapání zpět do trati nedodržel pravidla a byl diskvalifikován. Black v prvním kole zajel slušně a byl čtrnáctý. Druhé kolo zkusil pustit, ale menší chyby ho zpomalily. Přesto se posunul na 13. místo, čtvrtý v ročníku.

Pondělí a druhá tuna salmiaku. V pondělí ráno bylo 5 stupňů nad nulou. Opět nic moc na lyžování, ale aspoň nepršelo. Na vyřazovací závod dorazila fandit naše fyzioterapeutka Marta. Systém vyřazovacího závodu jsem popisoval už v reportáži z Bílé, nebudu se tedy opakovat.  Starší žákyně závodily bohužel opět bez Gapi (i když ta se už objevila na lyžích a zkoušela jezdit volně). Kačka a Domča zajely zcela rozdílné jízdy, zatímco Domča byla 35. a nepostoupila, Kačka měla ke svému překvapení 8. nejrychlejší čas a v pohodě šla do druhého kola. Domča se tedy přeměnila na asistenta trenéra a Kačka na jedinou naši naději v závodě. Druhé kolo Kačce příliš nevyšlo, v rozbitější trati se nedokázala srovnat, přesto v pohodě postoupila z 12. pozice s časovou rezervou na 15. místo. Po této jízdě Marta poznamenala, že Kačka lyžuje, jak mluví. Kdo ji zná, ví. Na třetí kolo se Kačka soustředila, šlo o všechno. Od startu jí všechno vycházelo, v rozbitější trati jela naprosto skvěle. Po dojezdu do cíle vedla o vteřinu! Zajela dokonce rychleji než první kolo. Na startu jsme čekali a čekali, věděli jsme, že čas je výborný a Kačka bude mířit vysoko. Nakonec jízda Kačce vynesla skvělé páté místo! Pár setin od čtvrté příčky a necelé tři desetiny od druhého a třetího místa.

Mladším žákům stavěli trať trenéři SA, Radim chlapcům, Čery slečnám. Slečnám vyřazovací závod nevyšel. Sofa udělala velkou chybu a navíc si lehce narazila ruku a skončila za 40. místem. Klárka už podruhé těsně nepostoupila do druhého kola na 35. místě.

Chlapci bojovali mnohem lépe. Oba dva postoupili do druhého kola. Matouš, i přes velkou chybu, skončil desátý a Black sedmnáctý. Druhé kolo znamenalo konečnou pro Blacka, po několika chybách se nedostal do třetího kola, 21. místo. Matouš se poučil z chyb v prvním kole a skvělou jízdou se probojoval do posledního kola z pátého místa!!! Do posledního kola Matouš vystartoval opět dobře. První brána, druhá, třetí, neeee! Stejný problém jako Lindsey Vonn v La Thuille v pátek. Vypnutá lyže. Naštěstí Matouš nerozmlátil lyže kladivem jako ona, naštvaná, že vypnuly (Video ZDE). Matoušovi se stalo osudným mírné naskočení do třetí brány, které vyšlo přesně do díry. Stávají se i horší věci. Nakonec tedy 15. místo pro Matouše, ale náplastí je naprosto skvělý výkon a soucitné pohledy a projevy fanynek.

Úterní SG bylo pro špatné podmínky na svahu zrušeno. Počasí bylo slušné, ale zmrzlá, dva centimetry silná, krusta a pod tím měkký mokrý sníh nejsou dobré podmínky pro SG. Krusta by se rozlomila po pár závodnících, možná už po prohlídce a závod by byl velmi nebezpečný.

Konečná bilance je tedy bez medaile. Bohužel kvůli Gapi zranění, jinak dle výkonu v obřím slalomu, by to určitě „cinklo“ a ne jednou. Ale kdyby nebylo kdyby…. Přesto se objevilo několik velmi slušných výsledků, hlavně Kačka a Matouš jezdili velmi dobře. Také Black se začíná přibližovat první desítce.

Během závodů oslavili dva závodníci narozeniny. Klárka v sobotu a Black v neděli. Oběma bylo třináct let. Přejeme vše nejlepší, hlavně hodně zdraví, štěstí a úspěchů nejen v lyžování !!!

Fotogalerie

Výsledky

H.

Zpět