Tour de MittelEuropa - junioři

20. 3. 2016

Skvělé výsledky Anety a Filipa v obřích slalomech!!!

Když jsme se ve středu 8.3. vydávali na cestu na juniorské mistrovství Polska, nevěděli jsme, zda odjíždíme na čtyři dny nebo na deset. V kalendáři Mezinárodní lyžařské federace byly naplánovány závody v Polsku a na Slovensku. Nakonec jsme byli na cestě osm dní a jeli šest závodů.

První byly na programu závody v Czarne Gore. První den obří slalom. Svah byl velmi podobný Mísečkám, proto se Poláci rozhodli udělat závod těžší stavbou, brány na vzdálenost 20 metrů, jedna dokonce i 17. Na lyžích s poloměrem 30 (ženy) a 35 (muži) to bylo velmi náročné. Anet se s tím však popasovala skvěle. Skončila čtvrtá, nejlepší z českých závodnic a zlepšila si své FIS body. Druhý den přišlo špatné počasí – mrznoucí déšť, měknoucí trať a nezkušenost pořadatelů udělaly závod ve slalomu velmi náročný fyzicky i psychicky. Anet bohužel vypadla ve druhém kole, o náročnosti závodu svědčí počet dojetých závodnic  - 12 z 30.

Přejezd na Štrbské Pleso. Náš tým se rozrostl o Filipa. Zároveň bylo potvrzeno zrušení zbytku závodů v Polsku (Zakopane a Sczyrk). Páteční večer jsme tedy vymýšleli náhradní program závodů. Nakonec jsme v pátek večer přihlásili závody ve Slovinsku.

Obří slalom – první jely jako obvykle dámy. Anet se startovním číslem 20 a s účastí většiny českých juniorských reprezentantek nepatřila mezi favoritky. Přesto všechny překvapila a po skvělém výkonu v prvním kole byla průběžně čtvrtá se setinovou ztrátou na třetí místo. Filip splnil týmovovu taktiku a byl také čtvrtý. Druhé kolo Anet jela naplno, rozhodla se nebrzdit za žádnou cenu. Bohužel se jí stala osudnou poslední hrana, pět bran do cíle jí chytl náhrab lyži a vzala bránu mezi nohy, DNF2. Smůla. Filip druhé kolo sjel podobně jako první a skončil celkově čtvrtý, bohužel v jeho jízdě byly drobné chyby, které ho na mírnějším svahu stály dost času.

Slalom – vyznačoval se tím, že čas prvního byl kolem 35 vteřin. Rolbař udělal „omylem“ start o 20 bran níže než měl. Zákulisní informace hovoří o nedostatečné kondici slovenských závodníků, tedy že šlo o záměr pořadatele. Filip v prvním kole zajel slušně, šesté místo a ztráta 1,2 na prvního Ondru Berndta, ale pouze sedm desetin na druhého. Anet se do slalomu rozjela velmi dobře, ale potvrdila slalomovou formu v nedojíždění a spadla, rozhodla se ještě došlapat zpět do trati, aby si tréninkově sjela druhé kolo. Ztráta 17-ti vteřin však moc nadějí do druhého kola nedávala. Druhé kolo mužů bylo postaveno náročně s krátkou dvoubránou před cílem, která se stala Filipovi (a dalším asi 8 závodníkům) osudnou.  Anet druhé kolo sjela dobře, a i přes poslední startovní pozici ztratila pouze 4 vteřiny na první.

Přejezd do Rakouska – Koralpe. Už od pátku jsme sledovali webkamery v Crne na Koroškom, kde měl být závod, a viděli jsme, že možnost závodění tam je nereálná. Naštěstí jsme v sobotu dostali informaci, že Slovinci udělají závod v rakouském středisku Koralpe.

Obří slalom 1. Mezi muži se sešla skvělá konkurence, juniorští reprezentanti Slovinska, Chorvatska, Finové, Rakušané… Ženy měly konkurenci menší, ale přesto zde byly velmi dobré závodnice. Sjezdovka byla podobná jako na Štrbském Plese – nic prudkého, navíc velmi odkloněná a na přírodním sněhu. Hned ráno nás organizátoři překvapili informací, že budeme na start šlapat  asi pět obřákových bran. No co, alespoň se před startem zahřejeme. První kolo oba naši závodníci sjeli dobře s přijatelnou ztrátou na první, výborná pozice pro útok. V druhém kolem zajel Filip nejlepší čas a posunul se na třetí místo!!! Ztráta na prvního půl vteřiny, což při obsazenosti závodu znamenalo 22 bodů.  Anet zajela čtvrtý čas a byla celkově sedmá, ztráta do tři vteřin znamenala opět zlepšení bodů.

Obří slalom 2. Druhý den poznamenalo počasí, přes noc napadlo asi 15cm sněhu a ráno byla mlha a foukal silný vítr. Pořadatelé se však rozhodli čekat a místo startu v 9:00 se první závodník vydal na trať až v 11:00, ale čekání se vyplatilo. Anet po prvním kole osmá se ztrátou méně než vteřiny na první. Filip jel ještě lépe a byl se ztrátou 4 desetin na šestém místě, ale se ztrátou pouhé desetiny na druhého závodníka. V tradici předchozího dne oba zabojovali ve druhém kole a Anet skončila s celkovou ztrátou 1,2 vteřiny šestá, se skvělými FIS body (47). Filip se opět ve druhém kole posunul a skončil celkově druhý. Trochu mu pomohl po prvním kole vedoucí Zan Groselj, který nezvládl svou jízdu a vypadl. Ztráta na prvního 8 setin!!! 20,79 bodu. Hodně blízko výsledku pod 20, hranici extratřídy.

Závody v Koralpe byly velmi úspěšné, Filip se dostal na hranici A-týmu mužů (uvidíme, zda se dostane do potřebného 270. místa na světě) a Anet si sjela v obřím slalomu kritérium do reprezentace (potřebuje ale dvě disciplíny). Anet tedy bude bojovat v SG a slalomu. Filip se bude soustředit hlavně na zlepšení ve slalomu a rychlostních disciplínách. Cestou z Koralpe ještě Filipa zaskočil telefonát od Tomáše Banka, že je díky nemoci Ondry Berndta nominován na finále Světového poháru v týmové soutěži. V pátek 18.3. tedy nastoupil proti týmu USA , jel v souboji s dalším „čechem“ Davidem Chodounskym. Českým tým sice dle očekávání vypadl, ale zkušenosti to byly výborné.