Val d'Isére - žáci

10. 4. 2016

Klára Gašparíková reprezentovala Českou republiku na mezinárodních závodech ve Francii.

Klára se díky svým výsledkům ve slalomu a super G nominovala na mezinárodní závody ve Val d'Isére zvané La Scara. Na závody se dostal i další závodník SA Oskar Novák. Vedoucím výpravy byl Petr Záhrobský mladší a vše fungovalo skvěle. Do Val d'Isére jsme vyrazili o den dříve a tento den jsme využili k tréninku volné jízdy. V plánu byl i trénink slalomu, ale kvůli špatným podmínkám na tréninkové pistě jsme ho odvolali. Ani volná jízda nebyla moc dobrá a ve většině střediska byla mlha a špatně urolbované sjezdovky.

První se jelo super G. Proti předchozímu dni byly skvělé podmínky - slunce, tvrdo, hladká trať. Bohužel volná jízda opět nic moc. Chlapci jeli první a Oskarovi se jízda moc nevydařila, skončil 42. se ztrátou 2,63 na vítěze, na první desítku to pak bylo 1,2 vteřiny. Kategorie starších chlapců měla silnou konkurenci 110 závodníků proto každá desetina vteřiny znamenala několik míst v pořadí.

Klára se na super G těšila. Předvedla jízdu s velkou chybou na prudké části, kdy hodně podjela bránu a ztratila rychlost do roviny. Se ztrátou 3,24 škončila na 34. místě. Závod vyhrála její reprezentační kolegyně Bára Zíková. Kláře neseděly podmínky, sice bylo krásně, ale trať byla hodně tvrdá a pro její zraněné koleno to nebylo ideální.

Na slalom bylo opět počasí horší. Přes noc trochu mrzlo a udělala se krusta tvrdého sněhu, která se propadla už přii prohlídce. Organizátoři posunuli start o 45 minut a trať posolili mořskou solí (ano, opravdu). Prý funguje lépe než v Česku používaný salmiak. Přesto se úplně nechytla a trať v prvním kole byla hodně rozbitá pro obě kategorie. Druhé kolo už bylo mnohem lepší, bohužel se do něj z českých závodníků probojovali 3 z 11 (jeden chlapec, který ještě k tomu jel celou jízdu bez jedné hole a dvě dívky). Navíc v prvním kole byly slalomy hodně těžké, brány byly blízko u sebe a zatočené, druhé kolo bylo o něco málo ehčí.

Jak jsem již psal výše, trať byla hodně rozbitá a Oskar se s ní nedokázal vypořádat. Dojel zhruba do poloviny trati, přičemž už od prvních bran bojoval se záklonem. Bojoval tak dlouho až boj prohrál. DNF1. Ze 107 startujících nakonec závod dokončilo 40 (ani jeden čech)

Klára startovala s číslem 33 a do slalomu se rozjela s respektem, neseděla jí hlavně malá vzdálenost bran od sebe, přesto bojovala a jízdu v rozbité trati dokončila. Po prvním kole jí patřilo 33 místo, bohužel tedy až za první třicítkou (na mezinárodních závodech se otáčí nejlepších třicet). Do druhého kola se rozjela mnohem lépe a ve zlepšeném výkonu se čtrnáctým časem v druhém kole posunula na celkovou 23. pozici a to i přesto, že měla nevýhodu horší trati proti dívkám startujícím v první třicítce. Velká pochvala za druhé kolo! Také ztráta byla oproti prvnímu kolu poloviční.

Na reprezentačních soustředění a výjezdech Petr zavedl novinku, 5 minut před večerkou vybírá všechny mobily k sobě na pokoj a rozdá je až ráno. Myslím, že to je velmi dobrý nápad a zavedeme to na soustředěních stejně, vím že to nikomu vadit nebude, dětem rozhodně ne.

VÝSLEDKY

H.

 

 

Zpět