Závody FIS Albrechtice

25. 1. 2016

Po velmi krátké pauze jsme se s dvoučlenným juniorským týmem vydali na další závody. Tentokrát na čtyřdenní klání v Albrechticích. Odjížděli jsme s obavami o počasí, známé lyžařské rčení „Albrechtice nikdy více!“ nám znělo v hlavách, ale při čtvrtečním odjezdu teploměr ukazoval -8 stupňů a dešťové srážky se jevily velmi nepravděpodobné. Počasí kupodivu vydrželo celé čtyři dny, i když poslední den se oteplilo a bylo kolem nuly, proslulý albrechtický déšť nepřišel.

Závodníky čekaly nejprve dva obří slalomy a poté dva slalomy. Oběma členům týmu, Filipovi i Anetě vyhovuje více obří slalom, a tak se těšili hlavně na první dva dny. Závodů se zúčastnilo 50 žen a 90 mužů z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Litvy a Maďarska.  Jezdilo se ve stejné trati, nejdříve ženy, po nich muži.

První den, jako první nastoupila s číslem 33 Anet a zajela výborné 18. místo po prvním kole. Ještě stihla vyjet nahoru předat zprávy z trati týmovému kolegovi, který se po prvním kole ujal vedení o 7 setin před Ondrou Berndtem. Druhé kolo Anet zaútočila osmým časem druhého kola a posunula se na konečnou jedenáctou pozici, nejlepší ze svého ročníku, a snížila počet vyjetých FIS bodů oproti minulým závodům na polovinu. Filipovi v druhém kole nevyšel prudký úsek trati a ztratil na Ondru v druhém kole skoro vteřinu a skončil druhý s velkým náskokem na zbytek startovního pole

Druhý den měl podobný průběh jako první. Anet po prvním kole 15. místo a Filip druhý s malou ztrátou 12 setin. Anet bohužel udělala v druhém kole menší chybu na mírném úseku, ale přesto se posunula o dvě pozice dopředu, opět první z ročníku. Filip v druhém kole bojoval se záklonem na prudším úseku a v druhém kole ztratil na Ondru opět 12 setin. Celkově druhé místo s náskokem vteřiny a půl na třetího.

 Slalom jedna. Filip startovní číslo jedna. Startovní číslo využito, po prvním kole 3. místo se ztrátou 2 desetiny na prvního. Ondra Berndt udělal velkou chybu a byl 15. Velká šance zajet dobrý výsledek. Anet první kolo jistila. Už při prohlídce bylo vidět, že se necítí. Prostě není slalomářka. Nevyšel útok na první 30 a bohužel horší pozice pro druhé kolo - 34 místo. V druhém kole jel Filip svou standartní jízdu, v horní části bez chyb, poté však na konci prudkého úseku přišla průjezdná brána s krátkým výjezdem do další brány a Filip tuto bránu lehce podjel. Ve snaze dostat se včas do dalšího oblouku si v konci oblouku stoupnul na vnitřní lyži a spadl. Anet v druhém kole, přes velkou chybu v horní části trati, zajela lépe než v prvním kole a posunula se o pár míst dopředu, celkově 31.místo.

Druhý den ve slalomu měl podobný průběh. Filip po prvním kole 5. místo s  odstupem tři čtvrtě vteřiny na prvního. Anet se opět neprobojovala do třicítky, tentokrát pouze o 30 setin. Filip v druhém kole udržel pátou pozici a sjel si druhé nejlepší letošní body. Anet se druhé kolo nevydařilo, ale bojovala až do cíle a skončila 24.

Další program obou závodníků bude nejspíš rozdílný. Anet pojede za 14 dní slalomy na Mísečkách a Filip se rozhoduje, zda se jich také zúčastní, nebo vyrazí na rychlostní disciplíny do zahraničí.

H. 

Zpět