Závody RKZ Kouty a Bílá - žáci

11. 1. 2016

Závody Kouty a Bílá

Po předlouhém čekání na pořádné mrazy jsme se konečně dočkali zimy a mohli jsme tak vyrazit na šňůru závodů na Moravě. Vyrazili jsme nejprve směrem Kouty ve složení: Kačka, Gapi, Sofa, Klárka, Matouš a Black. V plánu byla dvě Super-G, ale kvůli podmínkám se jely pouze dva obřáky. Na Bílou dorazila po splnění neodkladných školních povinností i Domča a jel se vyřazovací závod a slalom.

První den jsme nastoupili na svah a míru očekávání trenérů překonávala snad jen nervozita většiny našich závodníků.

První nastoupily mladší žákyně. Sofa s číslem 26 zaútočila ze zadních pozic, dostala se na vynikající 15. místo a zbytek dne strávila smutkem, že se nevsadila s tátou, že bude do TOP 15. Klárka nastoupila do prvního závodu po menším předstartovním stresu, když si 10 závodnic před svým startem všimla, že nemá rozepínací kalhoty. Musela si tedy zout boty, sundat oteplovačky a následně zase nazout boty. Naštěstí vše stihla a alespoň snížila velkou předstartovní nervozitu a popasovala se s jízdou výborně a skončila 28., 8. ve svém ročníku.

Mezi chlapci roli favorita z řad SA potvrdil Matouš, který skončil 8. i když cítil, že v jízdě byly velké rezervy. Black ve svém prvním závodě mezi žáky skončil 18. a 5. ve svém ročníku, a to i přesto, že udělal před cílem velkou chybu.

Odpoledne si mladší žáci ještě dali pár jízd ve slalomu, který jsme postavili s Petrem Záhrobským, aby potrénovali na Bílou.

V kategorii starší žákyň jsme měli na startovní listině dvě závodnice v první patnáctce. Gapi vyrazila velmi sebevědomě a dobrou jízdou se probíjela tratí. Náhle přišlo hlášení od Radima z trati: „ Gapina je venku.“  Live timing na internetu však nesouhlasil, ztráta 4,5 vteřiny a 19. místo. Vysvětlení bylo prosté, Klára udělala chybu a dostala se až na druhou stranu sjezdovky. Radim se domníval, že je konec a schoval hlavu v dlaních v gestu zmaru, ale Klára se zatím vrátila do trati a dojela do cíle. Do druhého kola nastoupila z tréninkových důvodů a zajela druhý čas, celkové 13. místo. Kačka potvrdila dobrou formu z ledovců a zajela solidní 10. místo.

Druhý den začínali opět mladší žáci. Všichni, vyděšeni předchozími dobrými výkony zajeli o zhruba 10 míst hůř než předchozí den. Sofi 25., Klárka 40., Matouš 19., Black 27. Klárky odpověď na otázku trenérů, co jsi tam dole vyráběla, zachytil náš reportér: „Mně se jelo dobře, ale myslela jsem, že je průjezdná o bránu dřív a trochu jsem tam zazmatkovala.“

Starší žákyně měly první kolo postavené ve stylu paralelního slalomu, na míru závodnici stavitele. Obě naše závodnice první kolo sjely dobře – 5. a 7. místo. Druhé kolo stavěl trenér SA, našim závodnicím na míru, Kačka ve vynikající jízdě, kterou útočila na první pětku, spadla v polovině trati a Klára se posunula na konečné 4. místo.

Následoval přesun na Bílou, kde nás čekaly dva slalomy – jeden vyřazovací a druhý klasický. Vyřazovací slalom se jede v obřákových bránách tímto způsobem – první kolo jedou všichni, druhé 30, třetí 15 závodníků. Po každém kole se časy nulují a otáčí se pořadí startujících (první v předchozím kole jede poslední).

V mladších žákyních se do druhého kola probojovala Sofa (22. v prvním kole), která bohužel v druhém kole nedokončila svou jízdu a skončila 30. Dle svědectví obou trenérů jela výborně. Bohužel rychlost, kterou získala touto skvělou jízdou jí tak překvapila, až nezvládla trať. Klárka těsně nepostoupila do druhého kola z 33. místa (23 setin za postupem).

Mezi mladšími žáky jsme vkládali velké naděje v Blacka, který však vše vyřešil v druhé bráně. Slovy očitého svědka: „Záklon, vnitřní, ven.“ Matouš zajel opět výborně. Nastavil taktiku s každou jízdou se zlepšovat o 3 místa a v jízdách končil 15.-12.-9., celkově tedy 9.

Starší žákyně – první letošní medaile!!! Klára, Kačka a Domča začaly velmi dobře – první jízda 2., 15. a 29. místo – postup všech tří. Druhá jízda – 2. místo Kláry a 22. Kačky a 29. Domči, po nepovedené jízdě znamenal v neúprosném systému konec pro Kačku i Domču. Třetí jízda – Klára 3. místo, o pouhé 4 setiny za druhou závodnicí.

Poslední den východní série se jel slalom. Klasický český závodní den posledních let – déšť, mlha, teplo, špatný los (čísla 14 a 15 u losovaných závodníků – úkol pro Radima, do dalších závodů natrénovat los). První jely starší žákyně a po prvním kole Klára byla na čtvrtém místě. Její jízdu bohužel lehce ovlivnil člen technické čety, který si jí nevšiml a dle rodiče jedné soupeřky uhnul bránu před Klárou a také měknoucí trať. Kačka zajela velmi takticky na 14. místo – 2. startovní pozice pro druhé kolo a Domča po opatrné jízdě 24. V druhém kole byla před cíle postavená past, kterou, přes upozornění stavitele neprojela čtvrtina startovního pole, bohužel včetně Kláry (její čas by stačil na 4. místo i se zpomalením po neprojetí). Kačka využila dobré trati a posunula se vynikající jízdou na 7. místo. Domča bohužel „chytla Špicara“ a nedokončila závod.

Mladší žáci a žákyně se slalomem trochu bojovali. Nejlépe opět dopadl Matouš, který první kolo zajel ještě lépe takticky než Kačka (15.) a v druhém kole zajel pouze 1,1 vteřiny za nejlepším a skončil 11. Black se zatím neodvážil jet slalom kloubově a dojel na slušném 25. místě. Slečny tak úspěšné nebyly, Sofa skončila 29., po několika menších chybách v obou jízdách a Klárka 38., po velké chybě v prvním kole.

Celkově hodnotíme závody dobře. Každý ví, kde se potřebuje zlepšit a dal do závodu vše.

Na závěr ještě chceme za trenéry poděkovat klanu Surovičů za podporu našich závodníků a závodnic ve vyřazovacím závodě.

Výsledky zde: http://vysledky.czech-ski.cz/vysledky

Fotogalerie

H&R

 

  

 

Zpět